ROZHOVORY

Beata Rajská: Šaty jsou základem ženského šatníku!

5 týdnů na sobě dřelo 10 finalistek soutěže Proměna 2016, která se už potřetí konala ve Frýdku-Místku. Během té doby měly dámy individuální tréninkový plán, jídelníček v profi fitness, víkendový crossfit trénink v luxusním horském resortu hotelu Freud na Ostravici, školu zdravého vaření a také workshop s nejslavnější českou módní návrhářkou Beatou Rajskou na téma oblékání a zdravé sebevědomí. A právě s touto úžasnou dámou jsme měli možnost si chvíli popovídat!

Už podruhé jste součástí krásné akce Proměny. Zalíbilo se vám sledovat proměny?

Já si myslím, že je to neuvěřitelné a skvělé, co ty ženy dokázaly! Musím ale především znovu složit poklonu nad Helenkou Ruszovou (pořadatelka akce Proměna 2016, pozn. redakce), protože lidi jako ona mají můj obdiv! Mají svůj byznys a dělají ještě něco dalšího srdcem. Vždycky jsem potěšená, když přijdu někam a vidím neskutečnou záležitost, za kterou je velká práce. Já sama se svým týmem dělám produkci svého velkého plesu a přehlídek, a tak vím, kolik je za tím práce. Helena se Silvií mají tuhle akci připravenou skvěle, byly dokonce za mnou v Praze na workshopu a já moc dobře vím, kolika českým ženám a dívkám chybí sebevědomí.

Na jedné straně jsou holky, které ho mají možná až příliš, ale pak jsou holky, které třeba něco umí, ale to sebevědomí jim chybí. Myslím si, že tato Proměna není jen o nalíčení a učesání, ale jde často o změnu k lepšímu, aby měly ženy rády samy sebe. Takže se pracuje na těle, pracuje se na duši, pracuje se na dalších věcech, které vám časem to sebevědomí zvýší. Myslím si, že toto potřebuje spousta českých žen. Jen popostrčit a ony pak mají inspiraci. Mě moc baví být u toho. A to nejen u holek z Přeměny, ale i u mých zákaznic, které přijdou poprvé a stanou se časem mými klientkami a já jsem u toho jejich „vylepšení“.

V čem podle Vás dělají české ženy největší chybu? Kde by měla přijít ta zásadní proměna?

Podle mě to především není jen o oblékání. Je to o vnitřním pocitu: „Mám se ráda taková, jaká jsem.“ Dokázat si s klidem říct: „Vím, že mám pár centimetrů v pase navíc.“ nebo „Vím, že nemám nohy dlouhé jako Naomi Cambell.“ Týká se to hlavně žen středního věku, které mají největší problém změnit způsob myšlení. Protože když si věříte jako ženě a člověku, víte, že musíte zapracovat i na tom obalu, tedy i na oblečení, make-upu, vlasech. Víte totiž, že obal prodává. Ale to všechno jsou věci, které jsou ruku v ruce se zdravým přemýšlením, sebevzděláváním a prací na sobě.

26193202103_3a3ee5d07e_z

Finálovým večerem v prostorách Slovanu Frýdek-Místek provázeli herci Vojta Kotek a Jakub Prachař 

 

Když na sobě žena začne pracovat, co byste ji doporučila, aby si koupila jako základní věci do šatníku?

Já si myslím, že šatník není o přemrštěném počtu věcí, ale o tom, aby byl poskládaný velmi rozumně. Vše se odvíjí od toho, v jakém oboru pracujete. Jiný šatník bude mít lékařka, zootechnička, prodavačka či právnička. Tohle si musíme uvědomit a pak si ho začneme skládat.

Základem jsou jednoduché pracovní šaty, takzvané byznys šaty – hladké, které se dají dobře udržovat, ať už jsou z úpletu nebo jiného dobře udržitelného materiálu. Dále potřebujete kvalitní tmavé kalhoty, jedno skvěle padnoucí sáčko, několik bílých košil a obyčejných triček. Pak už to můžete kombinovat. V šatníku ženy by neměly chybět pouzdrové koktejlové šaty ideálně neutrální barvy, aby se daly zkombinovat se spoustou věcí. Právě takové šaty se snažím navrhovat – ráno si je dáte s teniskami, večer se společenskými botami a máte šaty na celý den! Doplníte je přes den džískou, koženou bundou nebo sakem a jste vždycky skvěle oblečená! Já mám ráda přesně takové oblečení, které vám jen nevisí ve skříni, ale maximálně ho využijete!

Šijete také sama pro sebe nebo vyrážíte i do butiků a klasických obchodů?

Já mám velký problém koupit si něco někde „jinde“. Oblékám se tedy u sebe. Mám ty materiály a věci vyzkoušené, a tak vím, jak reagují. Do běžných obchodů chodím jen pro obyčejná trička a sportovní věci.

26193149573_c2d19d6d2c_z

Módní návrhářka Beáta Rajská s organizátorkami akce Proměna 2016

 

V čem se cítíte nejlépe?

V šatech. Moje móda je ženská a šatová, protože to vychází ze mě samotné. Já neříkám, že džíny nebo kalhoty zatracuji, ale šaty jsou to, co by měla mít každá žena v šatníku!

Beata Rajská se narodila v Liptovském Mikuláši, je absolventkou Střední průmyslové školy oděvní v Trenčíně a Filosofické fakulty University Komenského v Bratislavě. Už jako studentka získala několik ocenění na fashion soutěžích. S módou se na čas rozloučila, aby se k ní vrátila v roce 1993 (krátce po narození druhého syna) jako pedagog oděvní školy. Od roku 1997 úspěšně podniká v módním byznysu, v roce 2001 pak zakládá společnost Beata Rajská – design, s.r.o.

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE ROZHOVORY