Z OSTRAVY

Operativní leasing: snadná cesta k novému autu

Pořídit si nové auto je snem snad každého řidiče. Díky operativnímu leasingu na něj dosáhne čím dál více lidí. Hlavní výhodou je, že kromě útrat za palivo nemá zákazník téměř žádné vedlejší náklady ani starosti. Ty řeší vlastník vozidla, kterým po celou dobu zůstává leasingová společnost.

Stačí jen nastartovat a odjet. Pojištění, servis i veškeré papírování vyřídí někdo jiný. Čím dál více Čechů začalo využívat takzvaný operativní leasing. Podle statistik je tímto způsobem uzavřeno sedm z deseti leasingových smluv. Díky této možnosti tak na nový vůz dosáhnou i lidé s nižšími příjmy. Operativní leasing se od toho klasického liší hned v několika bodech.

„V případě klasického leasingu klient splácí leasingové společnosti automobil formou splátek a v okamžiku uhrazení celé částky se stává majitelem auta. U operativního leasingu hradí klient pravidelné měsíční splátky a platí za nájem automobilu na sjednané období. Po uplynutí tohoto období se však nájemce nestává majitelem vozidla, ale vrací jej pronajímateli, tedy leasingové společnosti. Ta je po celou dobu majitelem automobilu a řeší jeho další prodej. Operativní leasing je tedy služba, která Vám umožní využívat automobil bez zbytečných starostí a nákladů, které vlastníkovi auta běžně nastávají,“ vysvětluje Jan Zigler, odborník na operativní leasing, a dodává, že právě to s sebou nese řadu výhod.

„Při uzavření smlouvy například není potřeba složit akontaci. Zákazník tedy nemusí mít našetřeny žádné peníze, nemusí se také starat o zůstatkovou hodnotu auta, jeho opětovný prodej a nepříjemné smlouvání o ceně,“ vyjmenovává Zigler s tím, že odpovědnost za vůz nese leasingová společnost.

Cesta k novému autu je možná snazší, než si myslíte. A máte ho navíc bez starostí!

Cesta k novému autu je možná snazší, než si myslíte. A máte ho navíc bez starostí!

Další výhodou je pravidelná obměna vozového parku. Po uplynutí smlouvy vrátí zákazník auto leasingové společnosti, a ta mu v případě zájmu poskytne nové vozidlo. To je další velká změna proti klasickému leasingu, kdy auto ztrácí na hodnotě prakticky ihned po koupi. „Pokud byste si však vozidlo oblíbili a chtěli jej po skončení leasingu odkoupit, pak se můžete na tomto postupu s leasingovou společností domluvit. Odkoupení vozidla po skončení leasingu však většinou bývá, vzhledem k jeho vysoké zůstatkové hodnotě, finančně méně výhodné. Je lepší si opět pronajmout nový vůz,“ radí Jan Zigler.

Výše měsíční splátky za pronájem auta je různá. Závisí na druhu vozidla, výbavě a také rozsahu doplňkových služeb. Do celkové výše splátek operativního leasingu je promítnut především rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou automobilu.

Ve splátkách operativního leasingu bývá obsažena také amortizace auta, platba za povinné ručení i havarijní pojištění a náklady na servis. „Po dobu operativního leasingu náklady na servis auta nehradí nájemce, ale leasingová společnost. Zákazník se tedy nemusí o nic starat,” dodává Jan Zigler.

U některých zprostředkovatelů operativního leasingu může být nevýhodou delší čekací doba na nový vůz. Ta se může pohybovat v řádech několika měsíců. Možnost využít operativní leasing i na skladové vozy nabízí mezi prvními na trhu společnost Operatio. „Na našem portále operatio.cz nabízíme hlavně skladové vozy, které máme pro zákazníky k dispozici ihned. Navíc mohou objednávku vyřešit online v přehledné nabídce, tedy z pohodlí domova či z kanceláře,” popisuje Jan Vágenknecht, který za portálem stojí.

Po dobu operativního leasingu náklady na servis auta nehradí nájemce, ale leasingová společnost

Po dobu operativního leasingu náklady na servis auta nehradí nájemce, ale leasingová společnost

Různé je u operatiního leasingu také omezení počtu najetých kilometrů. Obvyklý limit je 20 000 km za rok, ale je možné sjednat i limit vyšší. Pokud zákazník smluvené kilometry nedodrží, za každý kilometr navíc doplácí zpravidla okolo koruny až dvě. Leasingové společnosti obvykle nepožadují schválení, pokud bude auto řídit rodinný příslušník. Pokud jej ale chcete půjčit cizímu člověku, je lepší se předem zeptat. Většina společností už také nabízí možnost čtyřiadvacetihodinových konzultací na telefonu s odborníkem. Pokud hledáte výhodnou formu operativního leasingu šitou na míru právě Vám, můžete využít také mnoha internetových kalkulaček, které za Vás náklady spočítají.

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY