OSTATNÍ

Chytrý Moravskoslezský kraj aneb Jak to funguje v praxi

Moravskoslezský kraj vyhlásil 11. dubna 2017 soutěž o nejlepší Chytrá řešení v Moravskoslezském kraji pro rok 2017. Vítěze už samozřejmě známe. Ale jak se podařilo zavést jednotlivá vylepšení do praxe?

Cílem dotačního programu bylo podpořit chytrá řešení, která mají přímý dopad na život občanů našeho kraje. Dokáží za pomoci moderních technologií zkvalitnit jejich život, zlepšit služby, které používají, a hlavně ušetřit jejich čas nebo peníze. Jména všech sedmi výherců známe už od 14. října 2017. Rozhodli jsme se proto zjistit, do jaké míry už proběhlo jejich zavedení do běžného života občanů.

Zdravotnictví

SW aplikace pro vzdálený skupinový monitoring fyziologických funkcí

Zejména sociálním a zdravotnickým zařízením, známým pod názvem léčebny dlouhodobě nemocných, poskytl Ústav vývoje a klinických aplikací čtyři telemedicínské terminály, které obsahují např. měření EKG, glukometr, oximetr, spirometr, teploměr či tlakoměr. Tyto přístroje snímají naměřené hodnoty a datovou sítí je přenášejí do tzv. „portálu pacienta“, který je dostupný pro všechny lékaře v rámci elektronické lékařské karty.

Norbert Schellong: „Každý nový projekt s sebou zpočátku přináší určité porodní bolesti. Tyto se v menší míře vyskytly také při zapojování uživatelů ze čtyř zařízení sociální péče z Moravskoslezského kraje do projektu skupinového vzdáleného monitoringu fyziologických funkcí. Přes počáteční nedůvěru některých lékařů, zdravotnického personálu a pacientů a odstraňování drobných technických chyb při zavádění skupinového měření se monitoring pacientů telemedicínskými přístroji dostal do běžné denní praxe zdravotnického a ošetřovatelského personálu. Lékaři také spolupráci vítají a oceňují zejména možnost okamžitého přístupu k naměřeným hodnotám pacienta přes internetový portál a možnost ihned vyhodnotit získaná data a pružně reagovat např. úpravou medikace. Pacienti kvitují, že nejsou zatěžováni převozy do specializovaných ambulancí a nemusejí čekat na ošetření několik hodin.“

Doprava

Vybudování a analýza dobíjecích míst v MSK

Na vybrané budovy v majetku Moravskoslezského kraje firma ELEKTRO-PROJEKCE nainstalovala tzv. „wallboxy“ - malé rychlodobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Konkrétní přehled míst naleznete na stránkách www.krajskenabijecky.cz. Nabíjet můžete po celý rok 2018 zdarma.

Ondřej Vlček: „Zatím přijelo 54 aut a dobilo celkově 381 kWh. V průměru u nás naberou 7 kWh najednou. Nejvíce jsou využívány dobíjecí stanice Frýdek-Místek (131 kWh), Rožnov (81 kWh) a Bruntál (78 kWh). Dobít si elektromobil nebo elektrokolo můžete také v Českém Těšíně, v Jablunkově, v Opavě, v Havířově, v Bohumíně, v Karviné a v Novém Jičíně. Počítáme s růstem hodnot odběru hlavně na jaře a v létě.“

Wi-Fi zastávky

Pro rozšíření vize chytrých zastávek instalovala společnost Netspot na území Moravskoslezského kraje šest Wi-Fi hotspotů pro příjem bezplatného internetového připojení.

Pavel Šigut: „Všech sedm zastávek, na kterých jsme Wi-Fi zavedli (Bílovec, Frýdlant nad Ostravicí, Vítkov, Odry, Karviná, Karlova Studánka, Šilheřovice) jsou aktivně využívány. V lednu jsme největší aktivitu zaznamenali kolem 6-7 ráno a kolem 13-15 odpoledne. Průměrně se za den připojí 14-21 lidí na zastávce. Únor nám přinesl velmi podobné hodnoty, ale průměrný počet uživatelů za jeden den vzrostl na 15-23 osob na jedné zastávce. Dohromady za leden a únor stáhli přes 141 GB, což znamená, že uživatelé aktivně surfovali, stahovali, poslouchali hudbu atd. Připojují se výhradně přes mobilní zařízení. Věříme, že daná čísla porostou úměrně s rostoucí venkovní teplotou.“

Vybudování veřejné rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Karviné

Společnost CDS CARS vybudovala v Karviné zcela unikátní rychlodobíjecí stanici na principu EV Smart. Ta umožní dobíjet elektromobily řádově v desítkách minut.

Zdeněk Wilczek: „Od první chvíle, kdy jsme zveřejnili, že nabíječku vybudujeme, k nám začali jezdit lidé z širokého okolí. Už dva dny před otevřením se chodili ptát co a jak. Pak dostali věrnostní karty a jezdí. Občas přijede někdo ze Slovenska, naši službu využívají také lidé z magistrátu Karviná nebo taxislužba z Olomouce, když mají cestu kolem. Pak jsou také nadšenci do elektromobilů, kteří volají, píšou a zjišťují, jak to u nás chodí. Přijedou se nejdříve seznámit a pak dostanou buď náš nový čip, nebo jim nahrajeme aplikaci na jejich stávající kartu. Momentálně ale není moc dobré počasí na ježdění. Větší zájem čekáme na jaře a v létě.“

Úspory

Zero Waste City

Firma Zero Waste City je malý ostravský start-up. Zabývá se vývojem aplikace, která bude mapovat dostupné kontejnery na tříděný odpad, sběrné dvory a místa, kam lze ukládat odpad. V návaznosti na tuto aplikaci bylo v Ostravě a Krnově osazeno několik desítek odpadkových košů QR kódy. Pokud zjistíte, že je koš plný, nasnímáte přes aplikaci QR kód, a upozorníte tak na tento stav technické služby.

Zdeněk Polanský: „K dnešnímu dni evidujeme cca 350 stažení aplikace z Google Play a Appstore. Od začátku tohoto roku občané nahlašují přeplněné koše, zasílají i informace o drobných černých skládkách, ale pro zajímavost hlásí i nedostatek odpadkových košů pro pejskaře. S oteplením očekáváme samozřejmě nárůst podobných hlášení. Nyní pracujeme na úpravách systému a snažíme se zakomponovat podněty z praxe od pracovníků technických služeb. Například zjednodušení evidence velkoobjemových kontejnerů. Stále pracujeme na vylepšení a zrychlení systému na základě zpětné vazby od obvodů, proto některé funkce ze začátku mohly být pomalejší, ale nyní již fungují, jak mají.“

Infrastruktura

Metropolitní síť chytrých senzorů pro monitoring životního prostředí v MSK regionu

Tým vývojářů společnosti ha-vel internet vyvinul speciální webovou a mobilní aplikaci s vizualizací a intepretací dat získaných ze 40 senzorů hluku s komunikačním rozhraním sítě LoRa a 40 senzorů teploty a vlhkosti vzduchu. Vy si jen stáhnete aplikaci, zaregistrujete se a víte přesně, jak venku je. Na základě těchto dat tak můžete uzpůsobit svoje oblečení, styl jízdy a podobně.

Jan Damek: „Společnost ha-vel internet se zabývá telekomunikacemi a do soutěže Chytrá řešení v MSK přihlásila projekt Metropolitní síť chytrých senzorů pro monitoring životního prostředí v tomto regionu. Celý systém funguje na síti LoRa, která je nezávislá na klasické síti pro mobilní telefony. Data získaná pomocí rozmístěných čidel se zobrazují na stránkách www.mskchytre.cz, které byly vytvořeny pro tento projekt. Návštěvnost našich stránek se od začátku roku zvyšuje a v současnosti tyto stránky denně navštěvují už stovky lidí. Jsme rádi, že tento projekt slouží všem občanům Moravskoslezského kraje!“

Debyrokratizace

On-line rezervační systém pro veřejnou správu

Společnost GARVIS Solutions poskytla několik licencí svého softwarového řešení systému Reenio pro vybrané obecní úřady v Moravskoslezském kraji, a to v Brušperku, v Bílovci a v Bašce. Přes jednoduchou webovou aplikaci si tak můžete zarezervovat datum a čas návštěvy úřadu či instituce pro svá jednání. Dostáváte také upozornění SMSkou, že musíte například odevzdat nějaký dokument.

Michal Radecký: „Rezervační systém Reenio jsme na konci loňského roku poskytli třem obecním úřadům. Využití systému je různorodé, od přímé integrace do administrativy (bilovec.reenio.cz) až po podporu kulturních akcí v obci (baska.reenio.cz). Samozřejmě je vždy potřeba chápat, že on-line rezervační systém je pouze nástroj, celková efektivita a využití on-line rezervací závisí na jeho integraci do běžných procesů a způsobu, jakým obec komunikuje a využívá tyto možnosti. Podle informací od pracovníků, kteří se systémem pracují, je reakce uživatelů/občanů pozitivní, a to např. díky možnosti zarezervovat si termín prostřednictvím mobilního telefonu nebo upozorněním před samotnou návštěvou úřadu. Věříme, že moderní on-line rezervační systém si své místo ve správě a provozu obecních úřadů a zařízení najde. Již nyní se nám ozývají další obce i města, které mají zájem o prezentaci systému a možností jeho využití právě v jejich prostředí.“

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE OSTATNÍ