Z OSTRAVY
Foto zdroj: Novinky.cz

Masivní odchod městských strážníků. Bude v Ostravě bezpečno?

Udržet v práci ostravské strážníky se ukazuje jako velký problém. Nízké platy, neplacené odpočinky, náročné směny, nadbytečná administrativa a malá motivace. To jsou hlavní důvody, proč většina nových strážníků jde po krátké době radši ke státní policii nebo do jiného oboru. „Neuživím rodinu,“ řekl nám jeden z nich. Celkem jich má od nového roku odejít až stovka.

„Je to asi naivní, ale já jsem skutečně chtěl pomáhat lidem,“ začíná své vyprávění dnes už bývalý strážník, který ze zjevných důvodů odmítá zveřejnit své jméno. Po škole pracoval pár let ve stavebnictví, pak se ale přihlásil k ostravské městské policii, aby si splnil klukovský sen. Ten se ale brzy změnil v noční můru. „Začalo to už u výstroje. Systém je takový, že za odpracované dny v roce se dostávají body. Za rok to může být maximálně 5500 bodů a za ty mohou strážníci "nakoupit" oblečení. Každá dvojčlenná hlídka musí mít stejný stejnokroj, takže je třeba mít oblečení dost. Pokud mu ale chybí, dojde k jeho poškození a policista nemá nasbírané "kredity", tak čeká, až mu další kalendářní rok naskočí body nové, protože nic jiného nosit nesmí. Nebo by si mohl koupit oblečení za své peníze.“ Těch ale není dost. Základní plat je zhruba 18 až 22 tisíc hrubého. K tomu si strážníci mají možnost přilepšit na až ve výši jedné poloviny platu z platových tarifů formou osobního ohodnocení. Není to ale jen tak. „Musíte si na sebe ale vydělat,“ upozorňuje bývalý strážník. „Zákon říká: zjistíš přestupek musíš vyřešit pokutou. Dáš pokutu, pracuješ. V praxi to znamená asi 15 pokut ve výši 200 až 500 korun, 15 pokut nad tisíc korun a 15 parkovacích přestupků.“

Ostrava má nedostatek městských strážníků a odchází jich víc než přichází. Foto zdroj: Ano, bude líp

Přestože muži zákona pracují na dvanáctihodinových směnách (placeno je jen 10,5 hodin), dostávají na stravu stravenku ve výši 60 korun, ze kterých si ještě 25 korun platí sám. „Za tyhle peníze si člověk sotva koupí svačinu, natož oběd, takže někteří z kolegů pravidelně hladovělo, jiní si nosili jídlo z domu, takže rodinný rozpočet se zase ztenčuje.“ Není divu, že mnoho strážníků odchází. Podle našich interních informací jich do poloviny letošního roku odejde až stovka a to celá jedna šestina celého ostravského sboru. Ředitel ostravských strážníků Zdeněk Harazim to ale odmítá. „Od počátku roku podalo výpověď 38 strážníků Městské policie Ostrava, z toho 2 ztratili zdravotní způsobilost pro výkon práce strážníka, 2 odešli do důchodu a v jednom případě byl pracovní poměr ukončen pro úmrtí strážníka. Těchto 38 strážníků tvoří cca jen jednu osmnáctinu z celkového počtu.“ Podle Harazima se nejedná o hromadný odchod, ale plynulou fluktuaci. „26 strážníků pracovní poměr již ukončilo a u dalších 12 probíhá výpovědní doba, která bude završena koncem května a června. Průběžně však také dochází k doplňování stavů. V současné době se připravuje na povolání strážníka 13 nových čekatelů. Sedm dalších, kteří se na výkon povolání připravovali od prosince 2017, již povolání vykonává.“

Pokud se potvrdí masivní odchod strážníků, budou ti stávající schopni zajistit bezpečnost občanů Ostravy? „Těžko,“ myslí si bývalý městský policista. „Například v centru Ostravy je v noci 10 strážníků a mají k dispozici 3 auta, přes den to je zhruba 25. Značnou část z nich ale tvoří pracovníci s kratší pracovní dobou, které nelze použít v odpoledních hodinách po 15 hodině. Přitom optimální počet pro centrum měl být minimálně jednou tolik. Strážníci asistují u přepravních kontrol, řeší přestupky v parkování nebo hlídají před zastupitelstvy nebo školami. Těch, kteří tedy jsou v ulicích a řeší běžnou kriminalitu, je pak minimum.“ „Bezpečnost obyvatel je na stále stejné úrovni, protože přeliv strážníků k Policii ČR jejich počet neoslabuje,“ míní naproti tomu šéf Harazim. „Policie ČR získává nové příslušníky, kteří s ohledem na svou praxi u městské policie z valné většiny oblast řešených problematik znají, proto lze hovořit, že dostávají k dispozici „téměř hotové“ policisty. A jelikož strážníci ve valné většině zůstávají u bezpečnostních složek na území města, je to s ohledem na jejich místní i osobní znalost pro Ostravu i její obyvatele velkým přínosem.“

Městskou policii řídí město Ostrava. Jeho vedení si je vědomo, že se nové strážníky hledá těžko. „Město i vedení městské policie se v poslední době zaměřuje zejména na stabilizaci současné personální základny. To znamená, že například do oblasti mezd jsou průběžně vkládány další finanční prostředky, které lépe ohodnocují velmi náročnou a zodpovědnou práci, nebo se také zlepšují podmínky práce budováním nových či rekonstrukcí stávajících prostor. Dochází k pravidelným obměnám technického vybavení a podobně,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. „Není opomíjena ani náborová kampaň. Ta reaguje na aktuální potřeby a požadavky. Je ale složité konkurovat bezpečnostním sborům, které disponují výsluhou, která je jedním z hlavních lákadel a příčin odchodů strážníků k těmto složkám. Po jejich dosažení se někteří bývalí strážníci vrací zpět k městské policii. Přesto pracujeme na tom, abychom ve velmi tvrdém konkurenčním prostředí nabídli podle dostupných možností maximum pro přilákání nových lidí, kterým není lhostejná situace v našem městě a kteří mají snahu přispívat k zvýšení bezpečnosti v Ostravě.“ Podle exstrážníka by mělo jít ale město ještě dál a nabídnout svým lidem například jako hlavní město motivační náborový příspěvek a další benefity. „Pocit z dobře odvedené práce si bohužel na chleba nenamažete. Ostravská městská policie je podle mě velmi zkostnatělá, a pokud se nezmodernizuje a nenastanou zde velké změny v jeho vedení, bude to ještě pořádný problém,“ uzavírá muž, který se vrací do svého původního oboru.

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY