Z OSTRAVY

Do Ostravy dorazily donuty

Kdo by neznal oblíbenou pochoutku Homera Simpsona, kulatý koblih s otvorem uprostřed a s barevnými polevami? Snad každému se sbíhaly sliny už i nad kreslenou variantou této původně americké sladkosti, která se postupně rozšířila do celého světa. Vlastní varianty donutů (popř. doughnut) má snad každá země, u nás to jsou samozřejmě koblihy nebo vdolky, ale donuty mají mezi milovníky sladkého své speciální místo. A první krámek s čerstvými, domácími a nefalšovanými donuty už má i Ostrava.

Donuty známe z pultů supermarketů jako zmražené polotovary lákavých barev, ale poměrně nevýrazných chutí. Popřípadě z řetězců světových prodejen donutů, jako jsou například Dunkin´Donuts, které můžeme najít například v Praze. Nebo samozřejmě ze zámoří. V Americe má tento tradiční dezert dokonce svůj mezinárodní den. National Doughnut (Donut) Day slaví se vždy první pátek v červnu a tradici zavedla Armáda Spásy už v roce 1938 a to ve Francii. Tehdy podávali její členové jídlo vojákům během první světové války a dva dobrovolníci z řad Armády Spásy přišli s nápadem dávat donuty a kávu – poblíž přední linie bylo doopravdy těžké sehnat čerstvé pečivo. Ačkoliv to tehdy bylo vyloženě nepodstatné, z donutů se stal hit a američtí vojáci navštěvovali stanoviště Armády Spásy a vyloženě tuto pochoutku vyhledávali. Přece jen – donuty jsou poměrně velké, výživné a sladké, takže energie z nich bylo dost.

První zmínky o donutech ale pochází dokonce ze začátku 19. století! Dokulata tvarované kynuté těsto s otvorem uprostřed smažené ve vysoké vrstvě oleje bylo populární zejména pro dostupnost surovin, ze kterých se vyrábělo. Až následná kreativita v polevách nebo náplních udělala z donutů vyloženou lahůdku.

JD3

Ostravské Just Donut.

Kdo v posledních měsících navštívil centrum Ostravy a prošel Puchmajerovou ulicí, možná si všiml malého krámku s tajemným nápisem: Donut worry, we´re opening soon. Sice to trvalo, ale po měsících čekání jsme se dočkali – v pondělí 19. 10. 2015 mladý podnikatel Tomáš Čopjan společně se svou přítelkyní Magdalénou otevřeli a hned slavili úspěchy.

V nabídce mají různé druhy domácích, čerstvých donutů, jejichž vůně se linula ranním centrem už od šesti ráno. A jak na nápad dělat donuty v Ostravě přišli?

Vždycky jsme společně chtěli podnikat. Uvažovali jsme nad kavárnou, ale to nám přišlo jako moc riskantní podnik. Přemýšleli jsme, co v Ostravě chybí, co máme oba rádi, a tak nás napadly donuty, doklikali jsme se k nim přes Instagram. Hodně odvahy nám dodal taky podnikatelský příběh Trishi ze Sladkého království, tak jsme se do toho pustili. Bylo to hodně náročné, naráželi jsme cestou na další a další potíže, docházely nám peníze… no prostě asi klasický start podnikání. Ale hodně nás podporovali přátelé i rodiny, tak jsme moc rádi, že se to povedlo,“ říká Magdaléna Jiříková, autorka většiny receptů.

Kromě jiného nabízí v Just Donut. také výběrovou kávu, domácí limonády a nabídku chystají postupně rozšiřovat o slané sendviče, miniburgery a sezónní jídlo. Jejich výrobky jste mohli ochutnávat například na několika posledních ročnících Restaurant day Ostrava.

Romantika v krámku

Just Donut. má výjimečně romantickou atmosféru, a to nemyslíme jenom příjemné posezení a voňavé prostředí. Při kolaudaci, která proběhla o víkendu před otevřením, v kruhu přátel požádal Tomáš Magdalénu o ruku a ona řekla ano. A tak se můžou mladí podnikatelé těšit nejen na nové zákazníky, ale i na svatbu a další společný život.

JD1

Důležité informace

Jelikož je krámek v provozu velmi krátce, nabídka i otevírací doba se teprve přizpůsobují poptávce. Určitě ale najdete Just Donut. otevřené už kolem sedmé hodiny ranní.

Veškerá komunikace probíhá přes facebookové stránky:

Just Donut. https://www.facebook.com/Just-Donut-937732052915679/

Vybrané příchutě donutů:

  • Malina pistácie

  • Arašídy

  • Kešu

  • Cukrový glaze

  • Pomeranč – zázvor

  • Marshmallow

  • Kokos

  • Čokoláda

JD2

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY