Z OSTRAVY

„Nemodelujeme postavu klienta do obleku, ale oblek na klienta.“

Bočkovi mají jehly a nitě zřejmě v genech. Těžko si lze jinak vysvětlit, že již čtvrtá generace této rodiny se věnuje pánskému krejčovství. Moderní salón Royal Tailor by Otmar Boček na Sokolské Třídě v centru Ostravy nabízí pánům každého věku obleky i košile na míru z těch nejkvalitnějších materiálů. A klienti si pro ruční práci vyhlášeného znalce módy rádi zajedou i z opačného konce republiky.

Oblek vs. tepláky
Vše začalo už před více než sto lety, kdy započal rodinnou tradici dědeček Otmara Bočka. „Otcův děda, maminka i tatínek byli krejčí, asi i proto se tomu nevyhnul ani on,“ vysvětluje nám dcera slavného krejčího Barbora Bočková, která je také součástí rodinného podniku. Zatím na poli marketingu. „Nyní naši firmu netvoří jen můj otec ale také moje maminka, která kdysi stejně jako můj táta, učila mladé krejčí. Pokud ale nenajdu "zvenčí" brzy pokračovatele, tak se do technologických záležitostí pustím sama a nepřevezmu jen vedení firmy, ale také celé řemeslo.“

„Během vietnamské teplákové módy jsme sotva přežili.“

Otmar Boček začínal se svou ženou po průmyslové škole v Módní tvorbě, kde později také učil nové "talenty". Dnes jeho poslední a nejšikovnější žačky pracují zase pod jeho vedením. Do podnikání se Bočkovi vrhli roce 1989, v 90. letech se ale rodina musel uskromnit a z úspěšné dílny byl Otmar Boček nucen propustit kvalitní zaměstnance. „V době, kdy do ČR ve velkém dorazila vietnamská tepláková móda, krejčovství tak tak přežívalo. Naštěstí to netrvalo dlouho a lidé s dobrým vkusem nevymřeli,“ vzpomíná s úsměvem Otmar Boček. Po pár letech se poptávka začala zvyšovat až do doby, kdy právě Boček pomáhal otevřít první módní salony v ČR a okolí. „Tam jsem poprvé zažila jak krásné krejčovské řemeslo je a že šaty opravdu dělají člověka. Dnes jsme pro většinu z těchto salonů jediným dodavatelem bespoke, neboli ručně šitých obleků,“ říká dcera krejčího Barbora. Aby nestrádali klienti v Ostravě a mohli si užít kvalitní služby v odpovídajícím prostředí, dopracovala se rodina až k otevření salonu pod vlastní značkou. Zatímco Barbora Bočková s klienty komunikuje a přenáší na papír jejich přání, její rodiče jim v prosklené dílně připomínající akvárium dávají reálné obrysy.

James Bond vs. Hercule Poirot
Do salónu mistra krejčího si cestu najdou muži ze všech oborů: finančníci, manažeři, právníci, herci a zpěváci, sportovci nebo prostě jen muži, kteří rozumí módě a nechtějí chodit v konfekcích. Většina z nich chce oblek podle poslední módy. Podle Otmara Bočka požadují tito zákazníci často až extrémně vyštíhlené kalhoty. „Někdy je to skoro o dvě čísla menší, než by to mělo být,“ směje se. „Tito muži chtějí často dát do obleku něco speciálního, své monogramy, různé barevné kombinace, bláznivé podšívky, až se kolikrát nestačíme divit.“ „Mezi našimi zákazníky jsou ale i ti, kteří nechtějí současné trendy,“ pokračuje Barbora Bočková. „Nemají zájem o krátké nohavice a rukávy, nezajímají je barevné ponožky. Mají rádi klasiku. Máme klienty, kteří chtějí vypadat jako Ondřej Havelka nebo Hercule Poirot a nemohou nikde sehnat ani takový střih a už vůbec odpovídající kvalitu látek. U nás jim toto ale všechno nabídneme.“ Klientelu samozřejmě tvoří i muži, kteří by si v běžných obchodech nic nekoupili. Buď jsou extrémně vysocí nebo naopak malí. Šít na míru si nechávají také profesionální sportovci – plavci, kteří mají široká ramena a štíhlý pas, hokejisté s objemnými stehny a kulatými zadky, kulturisté s obřími pažemi.

„Naši klienti chtějí nejnovější trendy nebo absolutní klasiku.“

Zatímco dřív si podle Barbory Bočkové zákazníci nechávali hodně radit, dnes už někteří přicházejí s jasnou vizí. „Znají značky látek, se kterými se povětšinou setkali v zahraničí a jsou překvapeni, že je u nás najdou. Na druhou stranu se tu objevují i ti, kteří si o dané látce přečtou jen v článku v časopise a hledají konkrétní číslo této látky. Často je vůbec nezajímá, že ta látka je třeba nepraktická. Byla v časopise, tak je trendy a to jim stačí.“ Až nad vzorníky zjišťují, co jednotlivá označení znamenají, jaké jsou vlastnosti daných látek a k jakému účelu se hodí. „Čím vyšší číslo látka má, tím je kvalitnější. Pevnější, ale jemnější a rozhodně není na denní nošení. Obleky z takových látek se hodí například na plesy, kdy ho muž vezme maximálně desetkrát za rok. To jsou tak jemné materiály, že je s tím problém při oděru, dlouhodobém sezení, ale i při delším chození u mužů, kteří mají silná stehna. Takové látky navíc nezvládnout časté čištění, což se pak také odrazí na vzhledu obleku,“ vysvětluje nám mistr krejčí. Proto je před samotným měřením a stříháním tak důležitá prvotní konzultace s Barbarou Bočkovou, která od klientů zjišťuje, jaké další oblečení mají ve skříni, pro jaký účel má být oblek používaný, a co se od něj očekává. Existují látky pro univerzální použití, které jsou jakýmsi kompromisem, některé příležitosti si ale říkají o speciální látky. Všechny látky jsou ale u Bočků přírodní. „Pracujeme s vlnou, maximálně je tam příměs hedvábí nebo jiných přírodních látek.“

Horních deset?
Většina lidí má za to, že oblek na míru je jen pro ty nejbohatší. To ale Otmar Boček vyvrací. „Záleží na tom, co chcete. Všechno se odvíjí od materiálu a také zda chcete takzvaný oblek made-to-measure neboli česky měřenky, který je na základě vašich měr ušit strojově, anebo čistě ručně šitý oblek zvaný bespoke, u kterého si můžeme vyhrát s detaily, zakryjme nedostatky nebo vyzdvihneme přednosti postavy. Nemodelujeme postavu klienta do obleku, ale oblek dle klienta. Čím je jemnější látka, tím opatrněji se s tím pak musí i pracovat a zabere to víc času.“ A čas a kvalita něco stojí. Svatební oblek z rozumného materiálu, který vypadá opravdu hezky a ženichovi je v něm celý den příjemně, vyjde zhruba na 26 tisíc korun.
A jak onen dokonale padnoucí oblek vypadá? Zapomeňte na přehnaně hladký vzhled. Vlna je přírodní látka, která se přirozeně krčí. Pomoci mohou její speciální úpravy nebo příměsi jiných látek. Například mohéru. Ten ale může některé pocitově kousat. V obleku ale vydržíte i největší parno, protože je velmi lehký. „Stále mnoho mužů ještě hledí při výběru například svatebního obleku na to, aby se nepomačkali,“ popisuje nám své zkušenosti dcera krejčího. „Což je vlastně paradox, protože pokud chcete vlněný oblek, tak každý kdo se vyzná, ví, že jsou místa, kde tento oblek musí být zmačkaný, jinak je v obleku z igelitu.“

Košile jako první krůček
Když se rozhlédneme kolem sebe, vidíme stále častěji muže, kteří dbají na svůj vzhled do posledního detailu a reagují na to i obchodní řetězce. Obměnu šatníků Otmar Boček zaznamenal nejen u pánů ve městech, ale také mimo metropole. „Chodíváme už dlouhá léta na jeden vesnický ples. Před pár lety jsem tam ve slušnějším obleku byl já a kamarád, který se mnou šil. Všechno ostatní bylo z polské tržnice. Dneska už to tak není. Hlavně mladí kluci mají moc hezké obleky. A pochopím, že muži, kteří se nepohybují v managementu nebo nejsou právníci, si oblek vezmou na sebe jednou za rok. Pro ně je asi investice dvaceti tisíc do obleku na míru zbytečná. Pokud je ale oblek pracovním nástrojem, rozhodně se vyplatí si připlatit.“ Perfektně padnoucí oblek dělá z muže dokonalého gentlemana. Sedí v každém detailu jeho postavě i osobnosti. Dbá na detaily. Všimnout si tohoto můžete třeba u károvaných sak. „Kostka musí všude sedět. Na klopě, na kapsách, rukávech, všude dokonale pokračuje a žádný přechod nebije do očí. To jsou věci, které musí být tip ťop.“

Někteří muži chodí do Royal Tailor jen pro košile. „Je to většinou takový první krůček, kdy si nás zákazník testuje,“ říká Barobora, se kterou klienti konzultují své nápady. „Košile šijeme na míru strojově. Naši zákazníci si libují, že jim konečně košile neleze z kalhot, protože je dostatečně dlouhá, má krásně vyštíhlený pas a záda. Nebo má někdo svůj oblíbený límeček, který se už nevyrábí. Cenově je navíc košile za stejnou, ne-li nižší cenu než například u Blažka, takže je to dostupné a výsledek je neporovnatelný.“ „Obrovskou výhodou je také, že košile je z čisté bavlny, bez příměsí. Takže je neuvěřitelně příjemná. Většina našich klientů si pochvaluje, že je jako druhá kůže,“ dodává krejčí Boček. Velmi oblíbená jsou také volnočasová casual saka, která jsou pohodlná a velmi variabilní nebo na míru šité kalhoty. O komplikovanosti nákupu kalhot v rámci běžné konfekce by muži mohli psát romány. S oblečením na míru, ale odpadá běžný stres v kabinkách, protože tenhle kousek vám prostě dokonale padne. Tak na co ještě čekáte?

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY