Z OSTRAVY

Ostrava jako odpadkový koš republiky?

Obří otevřená úložiště uhlí, rozšíření spalovny nebezpečných odpadů a navýšení produkce chemického závodu. To jsou hrozby, které se nyní nad Ostravou vznáší. Soukromé zahraniční a nadnárodní společnosti se sem s tichým souhlasem politiků snaží propašovat další produkce, které mohou naše město zamořit jedovatým prachem. Hnutí LEČO – Lepší a čistá Ostrava ale dělá vše pro to, aby se tak nestalo. A slavíme první úspěch.

Skládka uhlí? O tom nic nevíme…
Před volbami se vládnoucí koalice města Ostravy v čele s primátorem Tomášem Macurou tvářila, že žádné uhelné překladiště neexistuje. Už loni v létě ale obyvatelé Slezské Ostravy, zejména části Heřmanice, zaznamenali zvýšenou prašnost. „Oslovilo mě nezávisle na sobě několik lidí, že sledují, jak se jim hromadí černý prach na parapetech, ovoce na zahrádce má šedý povlak a doma se jim víc práší,“ vzpomíná Eva Mikulíková z hnutí LEČO ve Slezské Ostravě. „Začali jsme pátrat a zjistili jsme, že na Orlovské ulici vzniklo otevřené překladiště uhlí společnosti AWT.“ V praxi to znamená, že do otevřeného areálu přijede vlak s uhlím, pracovníci ho složí na hromady a pak se zase po čase naloží a někam se odveze. Zejména během suchých letních dnů se ale kolem Heřmanic doslova objevovaly černé oblaky uhelného prachu. To vše se souhlasem vedení města a pasivity Slezské Ostravy. „Nemohli jsme to tak nechat,“ říká Mikulíková a spolu s kolegy připravili petici adresovanou primátorovi metropole, aby zamezil fungování Terminálu Heřmanice, jak se překladiště jmenuje.

Na překladišti uhlí v Ostravě-Heřmanicích se vykládá, skladuje a opětovně nakládá uhlí. Během suchých a větrných dnů to vědí lidé i o několik kilometrů dál!

Máte problém? Máme řešení!
Až do svého znovuzvolení se Tomáš Macura tématu „Překladiště uhlí“ vyhýbal jak čert kříži. Aby ne. Zatímco dlouhodobě hledá a aktivně vytváří způsoby, jak Ostravanům ulehčit od tolik nenáviděného prachu, povolením Terminálu udělal spolu s radními velký přešlap. Zástupci hnutí LEČO – Lepší a čistá Ostrava proto na lednovém zasedání Zastupitelstva města Ostravy předali petici za zrušení Terminálu Heřmanice. V ní lidé dávali svým podpisem najevo nesouhlasný postoj ke vzniku otevřené uhelné skládky ve Slezské Ostravě. „Žádáme zodpovědný a nekompromisní přístup k tomuto problému, který otravuje, a to doslova, občany našeho města,“ přednesla primátorovi zástupkyně hnutí Eliška Ulehlová. „Chceme být aktivně nápomocni zlepšení situace v Ostravě,“ řekla na lednovém zasedání zástupců města Ulehlová. „Díky petici může primátor aktivně zasáhnout do procesu dodatečného stavebního povolení, ke kterému statutární město již v roce 2016 vydalo kladné vyjádření, a podpořilo tak zhoršení stavu ovzduší v Ostravě.“

Eliška Ulehlová předává primátorovi Ostravy Tomáši Macurovi petici

Lepší a čistá Ostrava zase o krok blíž
Díky aktivitě občanů a peticím, které iniciovalo LEČO - Lepší a čistá Ostrava a nezávisle na sobě také hnutí Slezská pro život a Piráti, sledujeme věc nevídanou. Vedení města mění názor. „Pokud město někdy zaujalo   jakékoliv souhlasné stanovisko s touto investicí, tak s podmínkou dodatečných investic na snížení prašnosti. Náš dojem je takový, že tam opatření proti zvýšení prašnosti nebyla realizována žádná,“ komentoval situaci na březnovém zasedání zastupitelstva primátor Tomáš Macura. Spolu ostatními zastupiteli napříč politickým spektrem pak dali najevo nesouhlasné stanovisko s pokračováním činnosti Terminálu Heřmanice. Mluvčí společnosti AWT, která překladiště provozuje, Lukáš Kresač obvinění ze zhoršení kvality ovzduší přesto odmítá. „Z dat nezávislého měření prašného spadu, prováděného v místním monitorovacím systému, která jsou nám známa, je zřejmé, že od doby zahájení naší činnosti nedošlo ke zvýšení prašného spadu v lokalitě a nebylo objektivně prokázáno, že překladiště AWT je zdrojem prachové zátěže.“

Odmítáme další zdroje znečištění a tím i všechno, co může zhoršit zdraví našich rodin

Obrat v myšlení politiků Ostravy velmi vítáme a věříme, že v budoucnu si město podobné stavby lépe pohlídá. „Momentálně to není jediný potenciální zdroj znečištění ovzduší, který se řeší,“ dodává Dalibor Mouka z hnutí LEČO. „Jednota všech politiků, až na vlažné a nejasné výstupy z vedení kraje, je jasně daná u snahy vybudovat novou spalovnu nebezpečných odpadů. Spalovna nebezpečných materiálů, umístěná jen několik stovek metrů od hustě zalidněných sídlišť v Mariánských Horách a Hulvákách a Moravské Ostravě a Přívozu, je obrovskou historickou chybou. Snaha o její rozšíření pak výsměchem Ostravanům!“

V jednotě je síla a více hlav více ví. S těmito myšlenkami jsme oslovili hnutí Slezská pro život a Piráty, kteří mají k ochraně našeho životního prostředí obdobně nekompromisní postoj jako my. A přestože můžeme mít na řešení jiných politických i nepolitických problémů rozdílné pohledy, vytvořili jsme společný blok s úkolem bojovat za (lepší a) čistou Ostravu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY