ZDRAVÍ A SPORT

Dobrovolníci po celém světě slaví!

Málokdo ví, že 5. prosinec není jen dnem, kdy se v ulicích měst prochází Mikuláš s čerty a anděly. Toto datum je spjato také s lidmi, kteří nezištně pomáhají druhým. Mezinárodní den dobrovolníků si připomínají lidé po celém světě. V České republice sdružuje dobrovolníky už dlouhá léta ADRA, která koordinovala v roce 2016 1712 dobrovolníků. Ti věnovali svůj čas potřebným, a to bez nároku na odměnu.

Jací jsou dobrovolníci ADRA? Co prožívají? Vyplatí se jim věnovat čas – tu nevyčíslitelnou hodnotu – někomu, koho vlastně vůbec neznají? Odpověď na tyto otázky nabízí krátký příběh dobrovolníka Jendy, který každý týden navštěvuje seniory v Ostravě.

„Sedíme u kulatého stolu společně s babičkami. Snažím se navázat první kontakt, a tak se ptám na hezké vzpomínky z dětství, na rodiče, na zaměstnání a podobně. Obracím se na krásnou, veselou babičku a oslovuji ji: „Alenko, co Vy jste celý život dělala?“
„Neplechu!“ odpoví okamžitě a tváří se vážně. Takže nevím, co dělala, ale svými odpověďmi obveseluje všechny kolem sebe.“

Dobrovolníkem se můžete stát i vy. Jedna hodina, kterou darujete opuštěným lidem, se vám tisíckrát vrátí

Dobrovolníkem se můžete stát i vy. Jedna hodina, kterou darujete opuštěným lidem, se vám tisíckrát vrátí

Veselých, smutných, dojemných, opravdově lidských příběhů má jedenáct dobrovolnických center ADRA nespočet. Každý je jiný a všechny jsou důležité a jedinečné. Díky dobrovolníkům jsme mohli nabídnout pomoc a podporu tisícům potřebných, ať už se jedná o nemocné děti, opuštěné seniory či osoby s postižením ve více než padesáti městech a obcích v celé České republice. Těmto lidem dobrovolníci darovali 52761 hodin svého času, stali se jejich důvěrníky, pomohli jim v těžkých chvílích a rozjasnili pochmurné dny svým úsměvem a bytím.

„Dobrovolník nejen, že strašně moc dává – něco málo času, emocí a zkušeností, ale také strašně moc dostává. Získává pocit naplnění a smysluplně stráveného času,“ říká dlouholetá dobrovolnice paní Jana. Každý může „strašně moc dostat“. Dobrovolnická centra ADRA stále nabízí volná místa pro zájemce o dobrovolnictví. „Pro letošní rok je možné zapojit se do některého z dvaadvaceti dobrovolnických programů naposledy ve středu 7. 12. V tento den máme mezi jednou a pátou hodinou odpolední v kanceláři na Jiráskově náměstí otevřené dveře pro veřejnost a vítáme všechny, kteří chtějí pomáhat s námi,“ vyzývá veřejnost vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava Dagmar Hoferková.

Zdroj: Adra

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE ZDRAVÍ A SPORT